Пријава испита

Датум: 17. Avgust 2022 09:38 Категорија: Испити

Пријаве за полагање ванредних и поправних испита у августовском испитном року примаће се 18. и 19. августа 2022. године
Од 9 до 14 часова у школској библиотеци.
Распоред полагања испита биће објављен након истека рока за примање испитних пријава.

Успешни ученици школске 2021/22. године

Датум: 14. Jun 2022 11:07 Категорија: Обавештења

У школској 2021/2022. години многи ученици СШ „Свети Ахилије“ Ариље истакли су се у бројним културним и волонтерским акцијама, на такмичењима из различитих друштвених и природних области, али и у спортским дисциплинама, на фото-конкурсима, у ликовном и поетском стваралаштву, на међународним пројектима и као полазници истраживачке станице у Петници. Поносни смо на њих и на своје запослене који су у њима открили таленат и помогли им да га препознају и развију.

Наставничко веће

Датум: 13. Jun 2022 14:32 Категорија: Обавештења

Ученик генерације '03/'04

Датум: 13. Jun 2022 08:41 Категорија: Обавештења

Школске 2021/22. године, на основу достављене документације кандидата, а према одлуци Комисије за одабир ученика генерације, ово звање понела је Сара Симеуновић, ученица четвртог разреда гимназије (одељењски старешина - Јелена Коризма). Други кандидат био је Михаило Поповић, један такође изванредан ученик из истог одељења. Обоје су постигли сјајне резлутате како у школи, тако и на такмичењима, посебно из биологије: Сара је освојила прво, а Михаило четврто место на Републичком такмичењу; били су полазници семинара у истраживачкој станици у Петници: Сара на чак четири, Миахило на два. Сара је учествовала и на текмичењу из математике "Мислиша 2022", на општинском такмичењу рецитатора, у пројекту E-Twining «Latest News and Videos» и на окружном такмичењу из енглеског језика. Михаило Поповић је поводом обележавања међународног дана заштите животиња одржао предавање на тему «Угрожене животињске врсте» и такође је учествовао на такмичењу "Мислиша".
У наставку прочитајте интервју са Саром, једном посве богатом, а скромном девојком, свестраном и надареном, лирском песничком душом, која се опет лако хвата у коштац са истраживачким задацима на пољу науке.

План дежурства

Датум: 10. Jun 2022 11:18 Категорија: Обавештења

Честитке Бојани Симовић

Датум: 09. Jun 2022 09:39 Категорија: Новости

Међународни центар за податке о дифракцији (ICDD) одликовао је нашу бившу ученицу Бојану Симовићу наградом за најбољи постер "Структурна трансформација од наночестица титаније у нанолистове натријум титаната који показују својства сензора" ("Structural transformation from titania nanoparticles to sodium titanate nanosheets exhibiting sensing properties") на седамнаестој EPDIC17 конефернцији у Шибенику.
Награде Early Career Poster Awards додељују се студентима основних и постдипломских студија на ГСА конференцијама. Награде признају изузетно истраживање студената представљено као постер.
Честитамо Бојани и поносни смо што је била ученик наше школе!

Писцу у походе

Датум: 08. Jun 2022 08:16 Категорија: Новости

Међу првим посетиоцима новоотвореног легата прослављеног писца Добрила Ненадића били су ученици наше школе. Првог јуна 2022. год. одељење I3 у пратњи одељењског старешине - проф. српског језика и књижевности Славке Петровић посетило је Туристички савез Ариља у чијем простору се налази поменута заоставштина.
О мање познатим детаљима из живота нашег уметника говорила је госпођа Славица Јовашевић. За сада, једини почасни грађанин Ариља, задужио је свој град, народ и земљу својим књижевним радом као и постигнућима у области агрономије да ће, ако је неке божје правде, његово дело и успомена на њега живети док је и нас самих.

Руководећи се чувеном Андрићевом мисли: ,,Сви ми умиремо само једном, а велики људи по два пута: једном када их нестане са земље, а други пут кад пропадне њихова задужбина";, враћамо дуг књижевнику, свом језику и својој култури чувањем овог легата, те читањем његових романа.

Гледајући пишчев писаћи сто, фотографије, писаћу машину, те бројне личне предмете, као да нас походи Добрилов дух.

Његов роман првенац ,,Доротеј"; већ је напунио 45 година, али је дело вечно младо чим му се стално враћамо, од пре неколико година уврштено је и у редовну средњошколску лектиру.

Дружење са овим делом и посредно са писцем настављено је на часу у природи, уз свест да ће лепота тј. култура, спасити овај свет.

Још једно признање

Датум: 07. Jun 2022 13:36 Категорија: Достигнућа

С поносом вас обавештавамо да је на предлог Српске књижевне задруге наша школа потписала приступницу и постала њен члан. Школа ће се, у циљу очувања највиших вредности нашег идентитета – писма, језика, традиције и културе; укључити у акцију „Повратак читању и ћирилици“ коју је Задруга покренула пре две године
Поред основне делатности – издаваштва, Задруга је у свом оснивачком акту из 1892. године,  дефинисана и као просветно-културна и научна установа, тако да је све до Првог светског рата била под ингеренцијом Министарства просвете, а све школе у Србији биле су њени чланови.
Задруга је и данас окренута српским школама, са намером да својим угледом и ауторитетом подстакне младе људе да негују културу сећања и чувања највиших вредности: српске традиције и културе. Са друге стране,  младалачка енергија ученика неопходна је Српској књижевној задрузи да у новом, дугачијем времену, сачува своју изворну мисију у српској култури.

Распред полагања - јун

Датум: 07. Jun 2022 11:59 Категорија: Испити