Новости

Писцу у походе

Датум: 08. Jun 2022 08:16 Категорија: Новости

Међу првим посетиоцима новоотвореног легата прослављеног писца Добрила Ненадића били су ученици наше школе. Првог јуна 2022. год. одељење I3 у пратњи одељењског старешине - проф. српског језика и књижевности Славке Петровић посетило је Туристички савез Ариља у чијем простору се налази поменута заоставштина.
О мање познатим детаљима из живота нашег уметника говорила је госпођа Славица Јовашевић. За сада, једини почасни грађанин Ариља, задужио је свој град, народ и земљу својим књижевним радом као и постигнућима у области агрономије да ће, ако је неке божје правде, његово дело и успомена на њега живети док је и нас самих.

Руководећи се чувеном Андрићевом мисли: ,,Сви ми умиремо само једном, а велики људи по два пута: једном када их нестане са земље, а други пут кад пропадне њихова задужбина";, враћамо дуг књижевнику, свом језику и својој култури чувањем овог легата, те читањем његових романа.

Гледајући пишчев писаћи сто, фотографије, писаћу машину, те бројне личне предмете, као да нас походи Добрилов дух.

Његов роман првенац ,,Доротеј"; већ је напунио 45 година, али је дело вечно младо чим му се стално враћамо, од пре неколико година уврштено је и у редовну средњошколску лектиру.

Дружење са овим делом и посредно са писцем настављено је на часу у природи, уз свест да ће лепота тј. култура, спасити овај свет.

Прочитај

Знањем мењамо свет!

Датум: 02. Jun 2022 10:41 Категорија: Новости

У понедељак 30.5. 2022. год. посетила нас је наша бивша ученица Александра Гајовић, докторанткиња ФОН-а Универзитета у Београду.
Ова млада, скромна, речита и свестрана дама, из љубави према својој школи, професорима и граду, радо се одазвала позиву своје некадашње проф. српског језика и књижевности Славке Петровић и одржала сјајно предавање ученицима првог раз. гимназије на тему: ЖИВОТНА СРЕДИНА, позиција и допринос младих у јединицама локалних самоуправа.
Тако су ученици, на часу одељењске заједнице , имали прилику да се упознају са појмовима одрживи развој, циркуларна економија, енергетска ефикасност и др. али и што је много важније - како се доприноси очувању животне средине, која су наша права и обавезе, које све институције су укључене, тј . имају надлежност у доношењу прописа и одредби важних за успостављање националног програма заштите животне средине. Проблем није искључиво локалног већ глобалног карактера, али као што се у старој кинеској пословици каже да путовање од хиљаду миља почиње једним кораком, тако и свако од нас треба да у променама које би уследиле и имале значај, пође од себе, своје породице, своје средине и почне да мења навике у куповини, исхрани, одлагању отпада и сл. генерално о подизању свести о томе да и планета има рок трајања, а да је људско здравље највеће богатство које зависи од чистог ваздуха, земљишта и воде. Треба да знамо и шта можемо да искористимо у борби против свих оних појединаца, моћника и корпорација који уништавају на разне начине нашу животну средину и зашто треба да се ова тема тиче свих нас.

Знањем мењамо свет!

Иза овог казивања наше гошће стоји озбиљан научноистарживачки рад , бројни пројекти у којима је учествовала, а многи су препознати и на међународној сцени. Ученици су били инспирисани да постављају питања, указују на пропусте када је реч о екологији у нашем граду, али и да дају конкретне предлоге како се нешто може променити. Подсећања ради, Александра је организовала акцију „Посади свој хлад"; када је у Ариљу посађено 100 садница белог јасена, а на коју су се одазвали Општина Ариље, суграђани и наша школа. Иначе, члан је општинског одбора за унапређење и заштиту животне средине. Будући да ствара поезију, дружење са Александром зачињено је њеним стиховима, за сада је написала две песничке збирке: „Ослобођена I“ и „Ослобођена II“Неке њене песме публика је имала прилику да чује на прошлогодишњем Арлему, као и на хуманитарној вечери поезије од 21. априла ове године одржаног у Соколском дому. Било је право задовољство слушати је и имати је за саговорника. Поносимо се њоме и желимо јој пуно успеха на свим пољима. Са оваквим младим људима наша земља има шансу да опстане и напредује, надаамо се само да ће на време препознати квалитете којима располаже.

Хвала, Александра!

Из њене богате биографије издвајамо:

Образовање:

Средњу школу „Свети Ахилије“ завршила је 2008. године. Основне и мастер студије завршила је на Факултету техничких наука у Чачку , Универзитет у Крагујевцу, 2013. Од 2015. године је млади научни истраживач Министарства просвете и технолошког развоја. Радила у приватном и државном сектору.

Године 2019. уписује докторске студије на Факултету организационих наука Универзитета у Београду где наставља са научноистраживачким радом, трећа је година студија. Написала је бројне радове објављене на домаћим и међународним конференцијама, али и у страним часописима.
 

Област истраживања:

Унапређење и заштита животне средине, утицај дигиталних и ИТ технологија на унапређење знања генерације Y и Z у области заштите животне средине, актвно учешће и едукација младих у одлукама на тему заштите животне средине, унапређење капацитета људских ресурса у јединицама локалних самоуправа у области заштите животне средине, едукције жена из руралних средина о животној средини, циркуларна економија и поновна употреба грађевинског материјала, пројектни менаџмент, јавно здравље и животна средина.

Друге вештине:

Члан је управног одбора „Српске асоцијације за рушење, деконтаминацију и рециклажу грађевинског материјала“. Члан је „Научно-стручног друштва за управљање ризицима у ванредним ситуацијама“. На програму „Менторство“ Мисије Оебса у Србији, Америчке амбасаде и Европског покрета у Србији, у генерацији 2021. године избрабрана је међу 15 девојака из Србије уз додељену менторку, повереника за заштиту равноправности Бранкицу Јанковић.

Учествовала је у програмирању јавног здравља Републике Србије, у сегменту животне средине, СКГО. Написала је две збирке поезије „Ослобођена I“ и „Ослобођена II“.

Референце:

Експертски је сарадник „Сталне конференције градова и општина“ од када је радила истраживањa у оквиру реализације Програма „Подршка локалним самоуправама на путу придруживања ЕУ: Унапређење квалитета услуга, дијалога заинтересованих страна и ефикасности локалне администрације“ у циљу истраживања локалних потенцијала који се односе на људске ресурсе из области заштите животне средине. Одржала је ауторске семинаре кроз обуку за економско оснаживање жена у оквиру пројекта „Унапређење положаја жена и девојчица из руралних области” под називом „Жене из руралних средина

и животна средина, допринос и знања жена и девојчица из руралних области унапређењу и очувању животне средине“. Носиоци пројекта су Уједињене нације (UN Woman), Канцеларија повереника за заштиту равноправности Републике Србије, Унапређење безбедности жена у Србији и Амбасада Норвешке.

Прочитај

Отворен легат Добрила Ненадића

Датум: 30. Maj 2022 13:45 Категорија: Новости

Легат нашег књижевника и агронома - Добрила Ненадића, отворен је на Ариљевдан - 28. маја у туристичком-инфо центру у Ариљу, у присуству Добрилове супруге - Петкане, члана "Адлигата", представника општине и школе, гостију и мештана.
Легат је прошле године књижевникова супруга Петкана поклонила музеју српске књижевности удружења за културу, уметност и међународну сарадњу "Адлигат", чији је Добрило био члан. У договору са општином Ариље, удружење "Адлигат" одлучило је да легат трајно буде смештен у родном граду књижевника, где је живео и стварао.
Велика 
је част граду што је родно место и трајно одабрано боравиште овог великог српског писца и човека. Вечна му слава и хвала!

Легат ће бити доступан посетиоцима сваког радног дана у периоду од 7 до 15 часова.

Прочитај

Излет ученика другог разреда

Датум: 26. Maj 2022 10:38 Категорија: Новости

После дуже паузе из свима добро познатих разлога, наша школа је успешно реализовала први излет за ову школску годину. У питању су ученици другог разреда из свих наших смерова – гимназије, економије, електро енергетике, текстилства и машинства. Ученици су били у пратњи све четири разредне старешине. Добар одзив ученика, лепо време и сјајна атмосфера су обележили ово путовање. Уживали смо на обронцима Фрушке горе и посетили манастир Крушедол, иначе задужбину деспота Ђорђа и његове мајке Ангелине Бранковић, који датира из XVI века.
Затим смо се 
упутили ка Сремским Карловцима, винском делу Срема, где смо заједно са водичем посетили Патријаршијски двор са Ризницом, музејем Српске православне цркве. Овo импресивно здање потиче из XIX века и комбинација је барокног и псеудоренесансног стила. Ученици су имали прилике да уђу и у Богословију „Свети Арсеније Сремац“ , подигнуту 1799, и Саборну цркву из 1762.године у којој се налазе мошти другог српског архиепископа Св. Арсенија Сремца. Чули смо занимљиву причу о браћи Анђелић – Стевану и спрском патријарху Герману и њиховој задужбини Карловачкој гимназији, најстаријој српској гимназији која је била место школовања многих угледних интелектуалаца са ових простора. На чувеној чесми „Четири лава“ смо се освежили и понадали да ћемо се у Карловце и вратити, баш као што легенда каже. Путовање смо наставили ка Гибралтару на Дунаву- Петроварадинској тврђави- неосвојивој тврђави чија је изградња трајала 88 година. Ова неосвојива тврђава је била дом многим културама и народима а пронађени су трагови који указују на то да су је људи настањивали и пре неколико десетина хиљада година. Некада искључиво војни објекат, данас је културно- туристички објекат са музејима, атељеима, архивом и музичким фестивалом „Еxit“. Излет је настављен посетом Новом Саду где су ученици имали слободно време.

Прочитај

Све наше нежне године

Датум: 25. Maj 2022 21:31 Категорија: Новости

У оквиру Мајских дана културе, у Градској галерији, 24. маја 2022. године одржана је промоција романа наше колегинице  Весне Аћимовић. О роману Све наше нежне године са ауторком је разговарала Ивана Бркић, библиотекарка из Народне библиотеке "Добрило Ненадић". 

Како је настајао роман, да ли постоје ритуали у писању, одрастање некада и сада, однос према религији, према природи, према култури и читању ... само су нека од питања која су покренута и на које  је ауторка имала сјајне, занимљиве, упечатљиве одговоре.  

Рецензију романа потписује Славка Петровић, професор српског језика и књижевности у нашој школи. Говорила је о лепоти и смислу уметности у Веснином роману. Истакла је да су љубaв и уметност категорије за које важи неписано правило да се од њих не живи, али да се кроз њих и за њих једино живи. Уметност једнако љубав!

Топлу атмосферу употпуниле су ученице Сара Зимоњић и Емилија Иконић које су читале одабране делове из романа  уз музичку потку Михаила Тодоровића и Емилије Миловановић. Сви ученици су из одељења III4

Вече је протекло у опуштеној, пријатној атмосфери. Велики број колега, грађана и ученика дошао је да ужива у лепоти говора и писаној речи.

Надамо се да је ово почетак једне богате списатељске каријере и да ће оваквих сусрета бити више!

Прочитај

Посета сајму науке

Датум: 25. Maj 2022 08:05 Категорија: Новости

Стручно веће електротехнике организовало је стручну посету Сајму науке и технике и Музеју Николе Тесле у Београду.
У обиласку су учествовала одељења друге, треће и четврте године електротехнике наше школе.
Ученици, али и родитељи, исказали су задовољство посетом и изразили жељу за организацијом нових сличних посета.


 

Прочитај

Захвалница професорима из средње школе

Датум: 22. Maj 2022 18:12 Категорија: Новости

Бојана Симовић, чини се тек недавно изашла из гимназијске клупе и опростила се са својом разредном Надом Трумбуловић, а данас ево већ доктор је наука на државном факултету Универзитета у Београду (Технолошко-металуршки факултет, смер Инжењерство материјала). Овај њен изванредан успех био је повод да урадимо са њом интервју за школски сајт. Бојана се радо одазвала нашем позиву, емоције су се пробудиле и сама је пожелела да вест насловимо "Захвалница професорима из средње школе", што смо ми са задовољством прихватили.

  • У вези са чим је твоја докторска теза? Зашто си баш то одабрала?

- Докторска теза је пре свега била базирана на добијању наноматеријала као фотокатализатора који би се користили за разградњу претежно текстилних боја и пестицида уз помоћ сунчевог зрачења. 

Пошто ме је одувек интересовала екологија и заштита природе, један од главних мотива и разлога моје докторске тезе били су чести призори испуштања отпадних вода директно у реку Моравицу (слика доле) без третмана пречишћавања воде.











 

  • Ко је посебно из средње школе утицао на развој твог образовања? Шта посебно памтиш?

Из Опште Гимназије у Ариљу највише су ме мотивисали професори попут:

1. Вере Плазинчић - од ње сам научила да радим свој посао сваким даном са великим еланом. 

2. Моја разредна Нада Трумбуловић, чести заменик моје маме, ме је научила раду, реду и дисциплини.

3. Професор ликовног Аца, који је у свима нама знао да пронађе уметничку страну.

4. Ацо Мићић, Раденко Сарић, Стојна Матовић и многи други професори који су ме неуморно подсећали на одређене квалитете које имам.

5. Верица Рајeвић, која се упорно трудила да научим и заволимо хемију иако ми је предавала само две године, изгледа да је успела у томе. Иако сам јој рекла да више нећу учити хемију, очито сам погазила реч, и даље је учим, и хвала јој на томе. 

Било је и неколико строгих, али правичних професора, који су ме с друге стане научили да у животу  све више мораш сам себе да мотивишеш и покрећеш, јер људи око нас све мање то раде. 
 

Хвала и свим другим професорима, учитељима и мојим драгим људима који су ме, свесно или несвесно, такође обликовали и изградили.
 

  • И за крај - порука нашим ученицима. Чему да теже, које вредности да негују?

Ученицима бих поручила: Изазова је пуно, али колико год да је потешкоћа, труд се на крају увек исплати. Будите стрпљиви и истрајни, живот такве увек награди. Такви људи су увек ведрији, задовољнији и испуњенији - истински срећни. Не одустајте од својих циљева, колико год да су некад далеко. Када их остварите, осећај је изванредан. Иако је данас све инстант, упркос томе негујте знање и квалитет, јер једино то траје! Све остало је пролазно. Будите своји и поставите нам боље стандарде него што данас јесу. И за крај, не и најмање битно, будите поносни на своју школу, на свој град и крај, и увек му се враћајте било кроз ваша дела или друге могућности. Не заборавите да вас је "он" обликовао и изградио. Иако се у њега можда никад потпуно не вратим, сваки пут му се радо враћам. Тренутно је мој тим покренуо и стартап компанију B-FRESH Technologies (http://b-fresh.rs/) баш у нашем Ариљу. Ко зна можда "му" се некад и одужим! У Ариљу је отворен производни погон, а недавно су обезбеђена средства за набавку пилот постројења за производњу њихове биополимерне емулзије, односно Б-Фресх спреја за продужење рока трајања свежег воћа и поврћа. Више о томе можете пронаћи на следећем линку:

B-Fresh: Nakon pobede na Generator ZERO konkursu, krećemo sa aktivnom prodajom! (netokracija.rs) 

Бојана Симовић (кратка биографија)

Институт за мултидисциплинарна истраживања-oдсек за науку о материјалима, Универзитет у Београду.

Образовање

  • 17.05.2022. године одбранила докторску дисертацију под насловом „Синтеза и карактеризација наноструктурних материјала на бази цинк-оксида, титан-диоксида и церијум-диоксида за примену у фотокатализи“ на Универзитету у Београду на Технолошко-
  • -металуршком факултету у Београду и тиме стекла звање доктор наука-технолошко инжењерство-инжењерство материјала.
    2011. Дипломирани инжењер технологије-мастер, Одсек за инжењерство материјала, Технолошко–металуршки факултет, Универзитет у Београду
     

Области научног истраживања

  • Синтеза наноматеријала и нанокомпозита (ZnO, Ag/ZnO, TiO2, TiO2/titanat, CeO2, ZnO/CeO2 …) са фотокаталитичким, антимикробним и адсорпционим својствима који се користе за пречишћавање текстилних отпадних вода
  • Добијање наноматеријала кao сензорa влаге
  • Добијање активног паковања са антиоксидативним и антимикробним својствима за продужетак свежине воћа и поврћа.

 

Друге вештине

  • Чланство: Друштво за керамичке материјале Србије, Српско кристалографско друштво, Српско хемијско дриштво

  • Ангажовање у стартап компанији B-fresh Technologies за производњу и промет активног паковања (http://b-fresh.rs/)

  • Научни сарадник у центру од изузетне важности Центар за зелене технологије.

 

 


Прочитај

Песмом се повезујемо

Датум: 20. Maj 2022 12:30 Категорија: Новости

Бранко Миљковић (1934-1961) – од 1949. до 1953. године био је ученик Прве нишке гимназије „Стеван Сремац“ у Нишу, где је његов песнички дар откривен у школском књижевном друштву „Његош“.
Из ове школе јавила нам се наставник Слободанка Митровић чији су ученици учествовали на нашем песничком конкурсу «Запесничимо». Том приликом Јана Тошић, 3. разред освојила је друго место,  а песма Душана Младеновића, ученика првог разреда остварила је запажено учешће и ушла међу десет најистакнутијих од 93 пристигла рада.
Слободанка је и сама песник и недавно је њену збирку песама «Белосветски бол» објавила Српска књижевна задруга.
Као вид захвалности и жеље за наставком сарадње ова нишка песникиња наредне школске године одражеће промоцију своје збирке песама у нашем граду.
Слободанка Митровић рођена је у Нишу 9. јуна 1982. године. Поезију пише од другог разреда основне школе, а прву збирку је објавила са тринаест година. До сада је објавила збирке песама „И срце има срце“, „На крилима лептира“, „Сајам чуда“, „Пут у Чудо“, „Најсамији, самији, сам“, као и збирке песама за децу “Волим, па шта“, „Осмеси срца“, „Душа васиона“, „Ујакова књига“. Добитница је више књижевних награда. Чланица је Удружења књижевника Србије. Живи и ради у Нишу.
Песмом се повезујемо, песмом бољи свет стварамо и од белосветског бола се избављамо.


Прочитај

Празник књиге

Датум: 26. April 2022 13:50 Категорија: Новости

И ове године празник књиге - 23. април у СШ  "Свети Ахилије" Ариље прослављен је уз серију приказа и излагања тема везаних за културу и историју писане речи.
Поред казивања о генералним чињеницама везаним за празник књиге које је изнела наставник енглеског језика - Јелена Божовић, о прослави овог дана у Шпанији и о музеју књиге у Београду говорила је библиотекар - Ана Кратовац. Уследели су прикази живота и дела Шекспира и Сервантеса која су дали следећи ученици: Лука Каљевић и Снежана Дамљановић IV3; Богдан Станић, Богдан Јанковић, Маријана Анђелић, Јана Грујовић, Маја Бојовић и Михаило Тодоровић III4. Ученици одељења III3 и II2 присуствовали су овом догађају као посматрачи.
Сви су имали прилику и да се упознају са фототипским издањем првог преведеног издања Дон Кихота из 1895. године које наша школска библиотека поседује.
Завршницу је дао Михаило Тодоровић уз звук гитаре и песму.


Прочитај

Учимо се раду и сарадњи

Датум: 26. April 2022 13:46 Категорија: Новости

Анђела Стефановић, Валентина Чакаревић, Валентина Новитовић и Милица Драговић из одељења II5 посадиле су цвеће и улепшале простор школског дворишта.
Негујемо пријатељство, учимо се раду и сарадњи.
Похвале за вредне девојке!


Прочитај