Истраживачи у школама

Датум: 21. Novembar 2023 12:53 Категорија: Обавештења

У петак, 17. новембра, Средња школа "Свети Ахилије" Ариље поново је била домаћин активности "Истраживачи у школама" у оквиру пројекта "Ноћ истраживача". Ученици другог и четвртог разреда гимназије имали су прилику да чују два предавања гостујућих предавача са Универзитета у Београду.
Проф. др Бојан Митић са Биолошког факултета одржао је предавање на тему "Срединска регулација развића животиња", где су ученици имали прилику да чују о развићу различитих животињских врста и човека, о томе како средински агенси ометају нормално развиће, какав је утицај антибиотика и различитих супстанци на људски организам. Димитрије Марковић са Филозофског факултета је кроз предавање "Археологија, биологија, хемија и још понешто" приближио ученицима пројекат ARCHAEOWILD и пружио одговоре на многа питања, нпр. одакле кости леопарда у Виминацијуму и шта су јели медведи и јелени на Балкану хиљадама година уназад.

Распоред полагања испита

Датум: 20. Novembar 2023 14:02 Категорија: Испити

Наставничко веће

Датум: 15. Novembar 2023 13:08 Категорија: Обавештења

Обележен Светски дан филозофије

Датум: 15. Novembar 2023 10:42 Категорија: Новости

У сусрет Светском дану филозофије, који се обележава трећег четвртка месеца новембра, Библиотека СШ "Свети Ахилије" Ариље успоставила је сарадњу са Миленом Благојевић, која је мастер студије завршила на Филозофском факултету у Београду и велики је активиста у Завичајном друштву Ариљаца и пријатеља.
 Плод заједничког рада и истраживања јесу два паноа и прелепа презентација коју је Милена израдила.
Загребите мало и иза ове почетне слике коју вам дајемо. По Платоновом мишљењу, идеалном државом, управљаће филозофи.

Oдељењска већа

Датум: 13. Novembar 2023 10:18 Категорија: Обавештења

Обавештење

Датум: 13. Novembar 2023 08:20 Категорија: Испити

Пријаве за полагање ванредних испита у новембарском испитном року примаће се од 14. до 16. новембра 2023. године.
Од 8 до 14 часова у школској библиотеци.
Распоред полагања испита биће објављен након истека рока за примање испитних пријава.

Промиција уписа на Технички факултет у Чачку

Датум: 06. Novembar 2023 11:09 Категорија: Новости

Данас је нашу школу посетила представница Факултета техничких наука у Чачку, са циљем да у матурантским одељењима изврши промоцију уписа на овај факултет.
Могућност студирања дата је средњошколцима са дипломом четвртог, али и трећег степена, у зависности од тога да ли се ради о академским или струковним студијама. Факултет нуди бесплатну припремну наставу и полагање припремног пријемног испита, а о бенефитима студирања у Чачку сваки од ученика могао се лако информисати једноставним скенирањем кода са флајера који је наша гошћа свима поделила. Као посебну предност истакла је близину факултета родном месту ученика и могућност коришћења студентског дома по веома повољним ценама.
Факултет техничких наука у Чачку има дугогодишњу традицију уписа великог броја студената из Ариља и многе наше колеге чачански су студенту.
Надамо се се да ћемо и убудуће једнако успешно сарађивати.

Oбавештење

Датум: 02. Novembar 2023 09:58 Категорија: Обавештења

Распоред часова за новембар

Датум: 27. Oktobar 2023 13:08 Категорија: За запослене

Овде можете преузети коначне наставничке, одељењске и збирне распреде.
Потребно је да разредне старешине да обавесте ученике.
Важно: у наставничким распоредима појавиће се број учионице за сваки од часова. Овај податак треба игнорисати!!! Распоред учионица у штампаној варијанти распореда биће истакнут на огласној табли у наставничкој канцеларији, као и до сада!

Наставнички распоред часова

Одељењски распоред часова

Збирни распоред часова

Обележен Светски дан аудио-визуелне баштине

Датум: 27. Oktobar 2023 10:11 Категорија: Новости

Поводом обележавања Светског дана аудио-визуелне баштине, чланови Библиотечке секције: Невена Недељковић (трећи разред гимназије) и Лана Вукоје и Милица Стојковић (први разред гимназије) изградиле су фотографије које осликавају како оне читају, раде, истражују и друже се у простору школске библиотеке.
Фотографије су изложене на паноу у холу испред библиотеке.
Светски дан аудио-визуелне баштине установљен је 27. октобра 2006. године на предлог Чешке републике, а Генерална конференција УНЕСКО је 1980. године усвојила “Препоруке о чувању и заштити покретних слика”, чиме је први пут званично скренута пажња на културну и историјску важност телевизијских и филмских снимака.