1. децембар - Светски дан борбе против сиде

Датум: 05. Decembar 2022 10:29 Категорија: Новости

Поводом Светског AIDS дана, 1. децембра, UNAIDS (Програм Уједињених нација) позива да размотримо неједнакости које коче напредак у окончању пандемије AIDS-а. Слоган овогодишње кампање – "Изједначимо" је позив да заједничким деловањем омогућимо решавање неједнакости и помогнемо у окончању ове пандемије, са циљем да се до 2030. године оконча AIDS као глобална претња по здравље, наводи Институт за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић Батут".

Светски дан борбе против сиде се од 1988. године сваке године облежава 1. децембра.

Пандемија узрокована ХИВ-ом је и даље главни јавноздравствени глобални изазов, која је до краја 2021. године преме проценама UNAIDS-а однела више од 40 милиона живота, док је више од 84 милиона људи било инфицирано ХИВ-ом.

Бивши ученици школе Сара Симеуновић и Михаило Поповић су у сарадњи са наставницом биологије Славицом Ђукић Радојевић израдили презентацију са циљем да вршњацима прикажу колико су едукација, борба против предрасуда и подизање свести важни у борби против ХИВ-а/сиде.