Песничка радионица

Датум: 14. Decembar 2023 10:16 Категорија: Новости

У понедељак 11. децембра нашу школу  посетила је чувена песникиња Радмила Петровић. У организацији Културног центра Ариље, а уз сагласност директора школе, одржала је две радионице у гимназијским одељењима  треће и друге године. Радионици трећег разреда  присуствовала је и неколицина ученика из  четвртог разреда. У плану су још две које ће реализовати у договору са предметним наставницима уз учешће ученика из  других образовних профила. Циљ радионице је подстицање на размишљање,  трагање за начинима како речима превести оно исконско што у сваком од нас постоји, стварање оригиналног израза.

Ово је била  прилика да се ученици ближе упознају  и са стваралаштвом савремених песникиња из региона. Тако су читали песме Тање Ступар Трифуновић, Монике Херцег, Катарине Митровић, Маше Томановић и др.

Најзанимљивији део радионице састојао се у стварању необичних метафора, надоградњи и расту песама увођењем нових, некада потпуно неочекиваних мотива. Ауторка  сад већ  култне збирке ,,Моја мама зна шта се дешава у градовима" истакла је важност читања у развоју личности,  значај трагања за ширим и другачијим  темама која нису нужно део школске лектире. Они пред којима се свет отвара и они који том свету треба себе да представе, морају се припремити за судар са тим истим светом.

Надамо се да ћемо по завршетку радионица неке од тих  радова моћи и да прикажемо.

Светосавски конкурс

Датум: 13. Decembar 2023 14:47 Категорија: Обавештења

Посета хидроелектрани

Датум: 05. Decembar 2023 10:01 Категорија: Новости

Дана 1. децембра ученици трећег разреда електро-струке са предметним наставником Спасојем Радовићем посетили су хидроелектрану "Бајина Башта".
По доласку ученици су се прво упознали са мерама безбедности и задужили шлемове и маскиране прслуке, а потом су пошли у обилазак са стручним водичем.
Водич их је прво упознао са историјатом хидроелектране. Говорио је о типу бране, њеном техничком капацитету, као и о значају за електроенергетски систем Србије. Ученици су силазили до подножја бране где се налазе турбине и где су могли да виде све виталне системе за рад електране у начине управљања и командовања. У реверзибилном делу су се упознали са потпуно другачијим режимима рада и управљања.
Посета је завршена обиласком контролног центра одакле се управља целом електраном.
Утисци су били веома импресивни и већ у повратку, ученици су се распитивали о будућим стручним посетама.

1. децембар

Датум: 04. Decembar 2023 10:41 Категорија: Обавештења

У петак, 1. децембра, у Средњој школи "Свети Ахилије" Ариље, у сарадњи са Црвеним крстом из Ариља обележен је 1. децембар - Светски дан борбе против сиде.
Ученици првог разреда гимназије, Љиљана Борисављевић и Гаврило Пеливановић, одржали су презентацију и упознали ученике са релевантним информацијама о настанку, преносу и превенцији болести. Ученици су имали прилику да провере своје знање о ХИВ/АИДС-у, као и да одгледају филм "Дечко који се стидео".
Сарадњом и заједничким активностима ради се на подизању свести о превенцији и третману болести, као и на солидарности и подршци свима који живе са ХИВ-ом.

Обавештење

Датум: 30. Novembar 2023 09:20 Категорија: Обавештења

OБУКА

Датум: 24. Novembar 2023 13:04 Категорија: Обавештења

Истраживачи у школама

Датум: 21. Novembar 2023 12:53 Категорија: Обавештења

У петак, 17. новембра, Средња школа "Свети Ахилије" Ариље поново је била домаћин активности "Истраживачи у школама" у оквиру пројекта "Ноћ истраживача". Ученици другог и четвртог разреда гимназије имали су прилику да чују два предавања гостујућих предавача са Универзитета у Београду.
Проф. др Бојан Митић са Биолошког факултета одржао је предавање на тему "Срединска регулација развића животиња", где су ученици имали прилику да чују о развићу различитих животињских врста и човека, о томе како средински агенси ометају нормално развиће, какав је утицај антибиотика и различитих супстанци на људски организам. Димитрије Марковић са Филозофског факултета је кроз предавање "Археологија, биологија, хемија и још понешто" приближио ученицима пројекат ARCHAEOWILD и пружио одговоре на многа питања, нпр. одакле кости леопарда у Виминацијуму и шта су јели медведи и јелени на Балкану хиљадама година уназад.

Распоред полагања испита

Датум: 20. Novembar 2023 14:02 Категорија: Испити

Наставничко веће

Датум: 15. Novembar 2023 13:08 Категорија: Обавештења

Обележен Светски дан филозофије

Датум: 15. Novembar 2023 10:42 Категорија: Новости

У сусрет Светском дану филозофије, који се обележава трећег четвртка месеца новембра, Библиотека СШ "Свети Ахилије" Ариље успоставила је сарадњу са Миленом Благојевић, која је мастер студије завршила на Филозофском факултету у Београду и велики је активиста у Завичајном друштву Ариљаца и пријатеља.
 Плод заједничког рада и истраживања јесу два паноа и прелепа презентација коју је Милена израдила.
Загребите мало и иза ове почетне слике коју вам дајемо. По Платоновом мишљењу, идеалном државом, управљаће филозофи.