Светосавска академија 2016.

Датум: 27. Januar 2016 18:36 Категорија: Новости

Поводом прославе Светог Саве,  ученици Средње школе "Свети Ахилије" Ариље,  руковођени својом наставницом српског језика Весном Аћимовић,  приредили су Светосавску академију 26. 01. 2016. у 18 часова.

Академија је започета Светосавском химном коју је извела ученица II-4 СШ "Свети Ахилије", Јелена Ћирковић.
Црквенa општинa је  ове године наградила 3 најбоља  учесника Светосавског конкурса "Свети Ахилије - пастир добри и учитељ праве вере" у категоријама: најбоље изговорена беседа, најбоља презентација и најбољи ликовни рад. Новчане награде и пригодне књиге уручио је старешина Цркве Свети Ахилије, протојереј Драган Стевић и то:
Димитрију Поповићу - I-3, за најбоље изговорену беседу; (снимак погледајте овде)
Лазару Стојићу - IV-4, за најбољи ликовни рад;
Новици Павловићу - IV-2, за најбољу презентацију.
Након тога Димитрије Поповић, победник Светосавског конкурса,  изговорио је награђену беседу која се тиче упокојења Светог Ахилија, чудеса од његових моштију, као и сеоба његових земних остатака.
 Средишњи део Академије припао је представи"Срна у изгубљеном рају", ученика СШ "Свети Ахилије", по мотивима истоимене  приче Светог Јустина Поповића. Сценарио за представу је начинила и представу режирала професорка Весна Аћимовић.
Овај сценски приказ је отрежњујућа, болна слика стања српске младежи на почетку 21. века: њених лутања, посрнућа - слика њеног утрнулог духа омамљеног сурогатима љубави: модом, фејсбуком, reality програмима, алкохолом, "бизнисом"... Глас срне је  глас нежности који храбри и позива на борбу за  оно зрно доброте у сваком од нас. На крају комада, ипак, она успева да сједини залутале младе душе!
 Публика је  представу поздравила громким аплаузом.