Промоција употребе ћириличног писма

Датум: 22. Decembar 2015 09:08 Категорија: Достигнућа

Ученички парламент наше школе учествовао је ове године на конкурсу Апдејт 2015 који је расписала Унија средњошколаца Србије за подршку пројектима ученичких парламената. Међу свим пристиглим пројектима изабрано је 14 оних који су добили подршку ове организације да буду реализовани. Пројекат нашег Парламента „Промоција употребе ћириличног писма“ један је од њих и ми се поносимо тиме.

Основна идеја нашег пројекта јесте промоција употребе ћириличног писма као дела нашег националног идентитета који се неоправдано потискује у други план. Пошли смо од општег односа који постоји према националној култури а без кога нема изградње националног ни комплетног личног идентитета. Намера нам је да делујемо систематски и нећемо се ограничити на период трајања овог пројекта нити на ову школску годину. Ово ће постати традиционална активност у наредним школским годинама. Промоција ће се вршити путем радио емисија и видео материјала које ћемо реализовати у сарадњи са локалним медијима. Активности пројекта биће доступне ученицима преко монитора који ће бити инсталиран у холу школе а који ће истовремено служити за промоцију парламента као омладинске организације. Израдили смо промотивни материјал којим ћемо промовисати и појачати наше активности.
Зашто све ово радимо?
Регистровали смо неке од проблема на овом плану и желимо да дамо допринос њиховом решавању. Ту мислимо на:
-          Неоправдано занемаривање националног идентитета.
-          Потреба изградње личног идентитета на основама националног идентитета.
-          Недовољна информисаност о значају националних вредности.
-          Континуирана информисаност ученика о активностима парламента повећава мотивацију за учешће у раду парламента.
-          Већа доступност и промоција наших активности широј популацији грађана.
-          Активности пројекта доприносе професионалној оријентацији  ученика тј избору будућег занимања.
-          Обогаћујемо садржај и квалитет ваншколских активности.
-          Све ово што радимо је и начин да нешто другачије организујемо школски живот и учинимо га квалитетнијим.
Ко је наша циљна група, са ким ћемо радити?
-          Ученици средње школе кроз реализацију планираних активности.
-          Ученици основне школе кроз радионице на тему промоције ћирилице.
-          Шира популација (суграђани, власници приватних радњи и предузећа, туристичка организација и др.) којој се указује на употребу ћирилице у свакодневном формалном и неформалном писаном комуницирању.

Неке од активности које смо већ реализовали или је њихова реализација у току су:
1.      Израда  промотивног материјала (флајери, панои, картице...)
2.      Реализација радио емисија (резултати анкета, историја ћирилице, активности на промоцији, разговори са стручњацима...). Четири радио емисије (по 2 у новембру и децембру). Планира се и реализација по једне емисије у јануару, фебруару, марту и априлу.
3.      Подела  промотивног материјала.
4.      Промоција активности пројекта ученицима основне школе (радионица са представницима ученичког парламента основне школе).
5.      Израда  видео материјала (рад  са ученицима основних школа, резултати анкета...)
6.      Приказивање видео материјала на монитору у холу школе.
7.      Писана  иницијатива локалној самоуправи за измену туристичких путоказа и других натписа на територији општине.
8.      Завршно снимање стања  - пописивање броја објеката (радњи, туристичких путоказа, реклама, билборда, натписа у угоститељским радњама...) на ћирилици и удео у укупном броју  – јун 2016.године.
Планирали смо и да у наредном периоду урадимо једну анкету међу грађанима, да их питамо шта они мисле, зашто је толико присутна латиница у свакодневном животу на штету ћирилице? Верујем да ћемо добити занимљиве одговоре.
Обратили смо се и дописом локалној самоуправи у коме смо изразили очекивање да добијемо и њихову подршку за наше активности. У том смислу предлажили смо да се у оквиру својих формалних овлашћења и неформалних могућности, заложе за поштовање Устава Републике Србије (члан 10) и одредаба Закона о службенј употреби језика и писма. Не само због законских прописа већ и због заједничког настојања да очувамо наш национални а тиме и лични идентитет. Конкретно, чврсто смо убеђени да сваки знак који упућује на туристичке садржаје у нашој општини треба да буде исписан ћирилицом без изузетка. Исто се односи и на истицање назива радњи и угоститељских објеката у нашем граду. Благо речено, контрадикторно је, ако назив неког од националних јела у ресторану не буде исписано ћириличним писмом. Верујемо да они могу пронаћи још много начина којима се употреба нашег писма може промовисати и да ћете се и у том смислу ангажовати.

Председник Ученичког парламента
                                                                                                         Марија Миливојевић