Акција добровољног давања крви

Датум: 18. Oktobar 2017 18:11 Категорија: Новости

Здравствени центар Ужице, одељење за трансфузију крви организује честе акције добровољног давања крви.
Данас су ученици и запослени наше школе добили прилику да буду хумани и спасе нечији живот.

За школски лист говорили су представници центра за трансфузију. Питали смо их шта се ради са донираном крви, како се чува, које су дефицитаре крвне групе и какав је одзив ученика.
Сазнали смо да се од давалаца женског рода узима до 350мл крви, док код мушких та количина износи 450мл. Крв се после дели на еритроците, плазму и тромбоците који се чувају у одвојеним фрижидерима. Плазма се чува на -80 степени целзијуса.

Крвне групе које им увек недостају јесу негативне крвне групе. Недостатак других зависи од тога коју крвну групу имају особе којима је потребно указати помоћ у датом тренутку. У просеку, дневно је потребно од 30 до 60 јединица крви. Одазив ученика је углавном добар. Дешава се да не могу да донирају крв сви који то желе. Услов, осим одличног здравственог стања, јесте и напуњених 18. година, а не толерише се ни дан мање.